Co to jest rower elektryczny?
Według polskiego prawa (Prawo o ruchu drogowym z 1 kwietnia 2011 roku) rower z silnikiem to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Wymienione w tym zdaniu parametry techniczne są bardzo ważne, gdyż ich przekroczenie powoduje że rower przestaje być rowerem.
Wszystkie kryteria określone przez polskie prawo spełnia rower elektryczny GOCLEVER CITY RIDER SHIFT, zatem można poruszać się nim bezpiecznie po drogach rowerowych.
Budowa roweru elektrycznego
Budowa roweru elektrycznego nie odbiega w znaczący sposób od budowy zwykłego roweru, czyli pojazdy mają pedały, koła, łańcuch i kierownicę, ale jego dodatkowym wyposażeniem jest akumulator zasilający niewielki silnik. Warto wiedzieć, że wcale nie ma on za zadanie zastępować człowieka, a tylko wspomagać go podczas jazdy. Sterowanie rowerem elektryczny jest niezwykle proste i intuicyjne – nie wymaga żadnej dodatkowej nauki ani wprawy, ponieważ nie różni się od tego, co znamy z tradycyjnych rowerów.
Jak to działa?
Kiedy zaczynamy pedałować automatycznie uruchamiany jest silnik, sterowany przez kontroler, który reguluje poziom wspomagania. Silnik wyłącza się, gdy osiągamy prędkość 25 km/h, przestajemy pedałować lub w momencie kiedy zostanie naciśnięta dźwignia hamulca. Regulacja prędkości oraz siły hamowania odbywa się przy pomocy manetek znajdujących się na kierownicy. Jazda rowerem elektrycznym nie wymaga dużej siły i jest idealnym sposobem na szybką i przyjemną podróż do pracy lub szkoły.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?
jeden z ważniejszych parametrów, które warto sprawdzić przed zakupem roweru jest jego waga. Rowery elektryczne są dużo cięższe od tradycyjnych - średnio ważą ponad 22 kg! Wprawdzie rzadko się je nosi, a raczej prowadzi, jednak i tak warto wybierać modele, najlepiej takie które w razie potrzeby można złożyć ograniczając w ten sposób miejsce potrzebne do ich przechowywania w domu, biurze lub szkole.
Trzeba też koniecznie pomyśleć o bezpieczeństwie. Duże, pompowane koła Wspomagają stabilną jazdę, ze względu na osiąganą prędkość koniecznie musimy zadbać o solidne hamulce. Rower CITY RIDER SHIFT wyposażony jest dwa wentylowane hamulce tarczowe (przód i tył), które nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne – to przełom w tego typu pojazdach i gwarancja bezpieczeństwa dla miłośników jazdy z elektrycznym wspomaganiem.
Jeśli nie chcecie męczyć się w drodze do pracy, do szkoły czy na uczelnię to elektryczny rower to dla Was idealny wybór!